Častá otázka. Je v tom rozdiel?

Často sa nám stáva, že keď príde zákazník ktorý si chce dať vymeniť svoj poškodený, nefunkčný alebo rozbitý displej (poprípade kombinácia všetkých troch možností) nám položí otázku, “A to mi tam dáte originál alebo nejakú kópiu? Je v tom rozdiel?”.Naši technici využívajú vždy výhradne len originálne repasované displeje od overených dodávateľov avšak občas sa stane, že si zákazník prinesie vlastný displej pri ktorom nemôžme garantovať jeho kvalitu a ani jeho pôvod (pravdepodobne Čína).

Teraz sa však vráťme späť k pôvodnej otázke “Je v tom rozdiel?”,  ano JE. Cenový rozdiel medzi originálnym displejom a kópiou v dnešnej dobe už nieje až tak veľký. Rozdiel, ktorý naopak veľký je, je v jeho kvalite.

Rozdiel v cene medzi originálom a kópiou sa pohybuje medzi 20-40€ pre staršie modely, pri modeloch X, XR, XS a XS max sú ceny za originál ale aj za kópiu omnoho vyššie (200€ +). Zatiaľ čo pri originálnych displejoch je vždy zaručená funkčnosť, pôvod a kvalita pri kópii sa to zaručiť nedá a platí to aj pri záruke na tieto displeje. Naše ceny vždy porovnávame s konkurenciou aby sme sa ubezpečili, že Vám vždy dáme tú najlepšiu ponuku. Aj keby sme mali zákazníkovi ponúknuť kópiu len kvôli tomu aby to bolo lacnejšie, vždy zvolíme originál.

Problémy, ktoré môžu pri kópiách nastať:

  • Jas displeja, kontrast a kvalita farieb sú nižšie ako pri origináloch, displej je vyblednutý.
  • Hrúbka displeja je väčšia a pri pohľade z mikroskopu možno pozorovať, že rozlíšenie je o dosť nižšie kvôli menšiemu počtu pixelov.
  • Pri pokuse o oddelenie displeja od telefónu sa začal rozpadať a rám displeja sa od obrazovky odlepil. Sú zaznamenané prípady, kde sa pri oddelení displeja od zvyšku displeja rozpadol displej samotný (rám sa oddelil od zvyšku).

Ako sa zákazník stane “obeťou” podvodu

Neexistuje žiadne pravidlo ani zákon, ktorý by zakázal akémukoľvek človeku otvoriť si servis mobilných telefónov. Dôsledkom toho je, že existuje veľké množstvo servisov bez skúseností, s malou praxou a jediným cieľom -> kupovať čo najlacnejšie náhradne diely a zarobiť čo najviac peňazí.

V skratke, tieto servisy hľadajú čo najlacnejšie náhrady. Ak dostanú ponuku za polovicu či tretinu ceny originálu idú do toho. Na tom by nebolo nič zlé, ak by aj zákazníkovi ponúkli nižšiu cenu. Čo sa ale v skutočnosti deje je, že predávajú kópiu za cenu originálu.

Prečo vlastne kópie vznikli?

Apple nepredáva náhradné diely nikomu inému (dokonca ani svojim autorizovaným servisným strediskám).

Medzi rokmi 2010 a 2015, kópie vôbec neexistovali a všetky náhrady boli buď:

  • vymontované z nových zariadení
  • vyrobené “off the clock” (mimo pracovný čas) rovnakou linkou, ktorá ich vyrába pre Apple, v niektorých prípadoch zo zásoby, ktorá nevyhovela štandardom súčiastok Apple
  • vo väčšine prípadoch repasované

Po roku 2015 Apple zredukoval svoj dodávateľský reťazec, následkom toho sa množstvo displejov zredukovalo a tým pádom  ich cena narástla. Následkom tohto rozhodnutia mnoho firiem zbankrotovalo a továrne v Číne začali vyrábať ich vlastné kópie. Ich cena zo začiatku nebola oveľa nižšia ako cena originálu ale veľmi rýchlo klesla.

Rozdiel v kvalite

Pre začiatok si musíme ujasniť že pojem “kópia” nepredstavuje presnú kópiu originálnej súčiastky vyrobenej priamo Apple-om. Jedná sa o diely, ktoré boli navrhnuté od nuly, to má za dôsledok odlišnosti v týchto výrobkoch, čo má vplyv na použiteľnosť a kvalitu.

Problémy s dotykom a digitizérom

Jeden z najväčších rozdielov medzi originálom a “kópiou” je spôsob akým je navrhnutý digitizér (senzor dotyku). Apple ho vyrába ako súčasť samotného LCD zatiaľ čo kópie ho majú na skle. Existuje veľmi malé množstvo tovární kde sa vyrábajú samotné LCD, tie sú potom kúpené obrovským množstvom iných spoločností, ktoré pridávajú všetky ostatné diely potrebné na to aby sa z “holého” LCD panela stal funkčný displej. To má za následok, že si môžte veľmi jednoducho kúpiť kópiu, ktorá má LCD vyrobené v najlepšej továrni na kópie, ale digitizér (ako súčasť samostatne vyrobeného skla) od tej najhoršej.

Nekvalitné LCD panely

Výrobné parametre (spotreba energie atď.) väčšiny kópií sú odlišné od tých originálnych. Následkom toho, môže byť napríklad oveľa rýchlejšie vybíjanie batérie kedže operačný systém je optimalizovaný na parametre originálnych dielov.

Problémy s touch ID

Neoriginálne displeje môžu “znefunkčniť” čítač odtlačkov prstov. Pri modeloch ako 6S, 6S+,7, 7+, 8, 8+, je home button (súčasť 3D touch) súčasťou displeja. Často sa stáva, že náhradné diely ako napríklad home button nefungujú správne a tým pádom prestane fungovať aj touch ID. Čo je dosť nepríjemné ak ho používate k odomknutiu svojhu telefónu alebo k prihlasovaniu do vašej banky.

Zhrnutie

Vo všeobecnosti, kópie sú jednoducho nekvalitne vyrobené alebo náchylné k poškodeniu či dokonca v niektorých prípadoch nevhodné ani k bežnému používaniu. Nieje úplne nezvyčajné vidieť rám, ktorý je nadvihnutý a nedrží na svojom mieste čo vedie väčšinou k poškodeniu displeja a následnej nutnosti k jeho výmene. Najhoršie je, že telefón nemusí ani spadnúť ale stane sa to pri bežnom používaní.

To nás privádza k najväčšej závade pri kópiách. Ak spadne iPhone s originálnym displejom, sklo sa väčšinou rozbije ale LCD je väčšine prípadov nepoškodené a je možné ho používať naďalej až kým ho nám nedáte aby sme ho opravili. Ale keďže kópie majú digitizér na skle, prestane fungovať v momente keď sa vám rozbije. Pokiaľ vás zaujímajú ceny za výmenu LCD, OLED displeja na zariadení Apple iPhone, pozrite si našu sekciu opravy a servis, a dozviete sa všetky potrebné informácie.

A múdra veta na záver: Keď Vám niekto ponúkne na výber originál alebo lacnejšiu “kvalitnú kópiu” vyberte si predsa len radšej ten originál.

sobota 14th december